Kadınların gücüyle Aydın’a damga vurdu

2002 yılında henüz 34 yaşındayken milletvekili seçilen Özlem Çerçioğlu 2009’da Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı oldu ve 15 yıldır da bu koltuğu kimse elinden alamıyor. Girdiği tüm seçimleri kazanan Aydın’ın ‘Topuklu Efe’ lakaplı ilk kadın Belediye Başkanı Çerçioğlu, 31 Mart’ta da yüzde 50.5 ve 344 bin oyla ipi göğüsledi. AKP adayına 94 bin oy fark attı. 

Aydın’ın en büyük ilçesi Nazilli’de doğan Çerçioğlu, Selçuk Üniversitesi’ni bitirdi. Çocukluğunda “Hayatı tanısın’’ diye babasının toptancı halindeki iş yerinde çalıştı, meyve sebze kasaları arasında büyüdü. Üniversiteden sonra 4 yıl süren ABD’deki eğitim ve çalışma hayatının ardından yurda döndü. Türkiye 1999’da büyük Marmara depremini yaşadı. Çerçioğlu deprem yaraları sarmak için çalıştı, o günlerde milletvekili olmayı aklına koydu ve bu isteği de gerçekleşti..

ADI GİBİ AYDIN OLACAK

Siyasete erken yaşlarda başlayan Çerçioğlu, dönemin CHP lideri Deniz Baykal’ın önerisi ile 2009’da milletvekilliğini bırakıp memleketinden CHP belediye başkan adayı olduğunda, seçimi kazanma ihtimali çok zayıf görülüyordu. Aydın, her zaman Adnan Menderes ve Demokrat Parti, Süleyman Demirel ve Adalet Partisi ile Doğru Yol Partisi’nin kalesi olarak anılmıştı. Ama Çerçioğlu “Aydın’ı adı gibi aydın ve modern bir kent yapacağım’’ diyerek işe koyuldu ve 32 yıl sonra o koltuğu yeniden CHP’ye kazandırdı, 15 yıldır da bırakmıyor.

NEDEN TOPUKLU EFE

2009’da Aydın’da belediye seçimini ilk kazandığında yüzde 26 olan oyu bugün yüzde 50’yi aştı. Aydın’ın 16 ilçesinden 13’ünü de CHP’li adaylar kazandı. Söke’de yüzde 55, Germencik’te yüzde 54, Karacasu ve Çine’de ise yüzde 53 oya ulaşıldı. Çerçioğlu bu başarıya ulaşırken çok zorlu günler de geçirdi. Yasa dışı işlerle ilgilenen bazı dükkan ve büfeleri yıkma karar verdiğinde önce adresine mermi yollandı, ciddiye almadı. Ardından belediyenin önüne bir tabut konuldu. Çerçioğlu da “Ben buna sığmam çok küçük’’ dedi. Bu olaydan sonra Aydın halkı ona “Topuklu Efe’’ lakabını taktı.

‘Topuklu Efe’ Özlem Çerçioğlu, AKP’li rakibine 94 bin oy fark attı

Kadınları dinliyor projelerini belirliyor

Özlem Çerçioğlu fırsat bulursa yelken sporu yapıyor, aynı zamanda da kaptan. Hafta sonları makam aracına binmiyor, kot pantolonunu ve spor ayakkabılarını giyip arabasıyla mahalleleri dolaşıyor. Gençlerin, kadınların ve yaşlıların dertlerini dinliyor. Vatandaşların ‘Sarı Civcivler’ dediği sarı renkli belediye otobüslerine de biniyor. Kadınların istek ve önerileri ile kent yaşamını şekillendirmeye çalışıyor. Artık kullanılmayan hurdaya çıkmış bir Airbus uçağını alıp Kuşadası açıklarında batırdı. Bu sayede yurt içi ve yurt dışından gelen meraklılar için dalış turizmi başladı.

150 milyon liralık yatırımla göz ve diş hastanesi açılacak

Özlem Çerçioğlu 15 yıllık başkanlık döneminde belediyecilik alanında çok sayıda projeyi hayata geçirdi.  Şimdi ise sağlık konusunda iki ayrı proje üzerinde çalışıyor. 150 milyon liralık yatırım ile Göz Hastanesi ve Diş Sağlığı Merkezi açılacak. Hastanede göz rahatsızlıklarına ilişkin tüm teşhis ve tedavi yapılabilecek. Özellikle dar gelirli vatandaşların katarakt gibi göz rahatsızlıkları çözüme kavuşturulacak. Sağlık alanında “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi” de hizmete girecek. Başkan Çerçioğlu, vatandaşların devlet hastanelerinde aylarca sıra beklemek zorunda kaldıklarını, ekonomik zorluklar nedeniyle özel hastanelere de gidemediklerini belirterek, Göz ve Diş Sağlığı Merkezleri ile bu alandaki sorunların aşılacağını belirtiyor. Aydın’da belediye halen 17 ilçe ve bu ilçelere bağlı mahallelerde yaşayan dar gelirli, ihtiyaç sahibi, yaşlı ve engelli vatandaşlar ile öğrencilere yönelik, sıcak yemek, kuru gıda, et, yoğurt ve peynir yardımı da yapıyor. Kışın odun ve kömür yardımının yanı sıra eğitim döneminde öğrencilere de kırtasiye yardımı veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir