Merkez Bankası’nın ‘enflasyon anketi’ sonrası en güçlü iki senaryo… En düşük emekli maaşı beklentisi


Ocak-Haziran dönemi için SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi zam oranı yüzde 49,25 olarak belirlendi. Bunun yanında en düşük emekli maaşı 7500 TL’den 10000 TL’ye çıktı. Temmuz zammı döneminde emekliler için 2 düzenleme yapılacak.

EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ TEMMUZ AYINDA YAPILACAK

2024, emekliler yılı olarak ilan edildi. Bu dönem hem emeklilerin refahını artıracak adımlar atılacak hem de Temmuz döneminde maaş artışlarıyla alım gücü artırılacak.

16 milyon vatandaşın gelirlerini artırıcı ve hayatlarını kolaylaştıracak tedbirler kısa sürede açıklanacak:

Ulaşım desteği
İletişim desteği
Alışveriş desteği
Belediye hizmetlerinde indirim
Enerji destekleri
Kira desteği
Finans desteği
Tatil desteği
Refah payı ve taban maaş düzenlemesi

İlgili düzenlemeler için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gerek diğer kamu kurumları gerekse diğer bakanlıklar nezdinde koordineli çalışmasını sürdürüyor.

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN 2 DÜZENLEME GELİYOR

Öte yandan Sabah gazetesinden Mete Dirice’nin haberine göre, Temmuz ayı ile birlikte yeniden ele alınacak emekli maaşı zammı düzenlemeleri ilgili farklı formüller gündeme geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) son olarak Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Bununla beraber 3 aylık enflasyon rakamı belli oldu. 3 aylık enflasyonun yüzde 15 çıkmasının ardından Nisan, Mayıs ve Haziran olmak üzere 3 veri daha beklenecek.

Bu veriler sonrası 6 aylık enflasyon ortaya çıkacak ve bu rakamlara göre refah payı masaya yatırılacak. Bunların dışında 10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı için yeni düzenleme bekleniyor.

MERKEZ BANKASI’NIN ANKETİ İPUCUNU VERDİ

Merkez Bankası Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Buna göre Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon beklentisi sırasıyla yüzde 3,25, yüzde 3 ve yüzde 2,54 oldu. Bu rakamlara göre Tüketici Fiyat Endeksi’nin 2333,06’ya yükselmesi bekleniyor.

Yine buradan esasla yapılan hesaba göre Ocak-Haziran dönemi 6 aylık enflasyon oranı yüzde 25,47 olacak. Yani kabaca enflasyonun yüzde 25 bandında olacağı hesaplanıyor.

EMEKLİ TEMMUZ ZAMMI TABLOSU

6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 25,47
SSK, Bağ-Kur emekli zammı beklentisi yüzde 25,47

Enflasyon rakamlarının kesinleşmesinin ardından refah payı değerlendirmesi yapılacak. Türkiye ekonomisinde bütçe disiplini sağlandıkça, büyüme sürdükçe ve deprem felaketinin kamu üzerindeki yük azaldıkça emeklilerin gelirlerini artırıcı refah payı uygulaması kademe kademe uygulanacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN 1. FORMÜL

En düşük emekli maaşı 2023 yılında önce 3500 TL’den 5500 TL’ye ardından 7500 TL’ye çıkarıldı. Son olarak Ocak 2024 döneminde bu rakam 10000 TL’ye yükseldi.

Maaşı bu rakamın altında kalan emeklilerin ödemesi Hazine desteği ile bu rakama tamamlanıyor. Örneğin kök maaşı 8900 TL olan bir emekli önce yüzde 4 ek ödeme alıyor ve maaşı 9256 TL’ye yükseliyor. 744 TL Hazine desteği ile bu emekliye 10000 TL ödeme yapılıyor.

6 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 25,47’e göre hesap yapıldığında en düşük emekli maaşı 12500 TL civarında belirlenecek.

EN GÜÇLÜ 2. SENARYO

En düşük emekli maaşı için en güçlü 2. senaryo ise 1 yıllık enflasyon beklentisi hesabı oldu. Burada Haziran sonrası yıllık enflasyonun yüzde 35-40 bandına oturması bekleniyor.

Buna göre hesap yapıldığında en düşük emekli maaşının 13500-14000 TL civarında olabileceği hesaplandı.

REFAH PAYI VE EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN YASAL DÜZENLEME ŞART

Bilindiği üzere refah payı ve taban aylıkların belirlenmesi ‘Resen’ alınan kararla oluyor. Emekliye ve memura enflasyon zammının dışında yapılacak zamlar için yasal düzenleme gerekiyor.

6 aylık enflasyon rakamlarının belli olması sonrası emekliler için refah payı masada olacak. Refah payı ve en düşük emekli maaşı düzenlemesi için Meclis düzenlemesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir