Neden evdeki bir kedi, herhangi bir ilaçtan daha iyidir?

Bildiğiniz gibi kedi olmadan hayat aynı değildir. Ve bu sadece tüylü evcil hayvanların sadık arkadaşlarımız ve aile üyelerimiz haline gelmesiyle ilgili değil. Şaşırabilirsiniz ama kediler sağlığımızı büyük ölçüde etkileyebilir.

Örneğin, Avustralya Becker Tıbbi Araştırma Enstitüsü’ndeki bilim adamları, 6.000 kişiyi kapsayan bir çalışma yürüttüler ve evcil hayvan sahiplerinin kan basıncı ve kolesterol düzeylerinin daha düşük olduğunu gösterdi. Bu aynı zamanda kalp krizi ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılıklarının da daha düşük olduğu anlamına gelir.

Bir kedinin mırlaması da bizi daha sağlıklı kılar. Gerçek şu ki, bu ses bizi kedilerin herhangi bir evde yaşadığı geçmişe götürüyor. Ayrıca bir kedinin mırıldanırken ürettiği titreşimler sinir sistemini sakinleştirir, gerginliği ve stres düzeyini azaltır.

Ayrıca bir kedinin mırıltısının sesinin astımlıların durumu üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna dair kanıtlar da vardır. Yayın, elbette bunun yalnızca kedilere alerjiniz yoksa işe yaradığını yazıyor.
Kediler ayrıca çocukları astım ve alerjiden de koruyabilir. Doğumdan itibaren bir çocuğu hayvanlar çevreliyorsa bebeğin toza, kürke ve polene karşı duyarlılığı azalır.

Psikologlar kedilerin ruh sağlığı üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olduğundan eminler. Kural olarak, evcil hayvanın bulunduğu ailelerde aile üyeleri birbirleriyle olan çatışmaları çok daha hızlı çözer.
Her kedi sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyar ve karşılığında sevgi verir. Doğal olarak bu durum sahibini memnun eder ve onu mutlu eder. Ayrıca tüylü evcil hayvanlarımız bizi hiçbir sebep göstermeden, koşulsuz olarak sever ve kabul eder.

Bir kişinin bakması gereken biri olduğunda, kendisine ihtiyaç duyulduğunu hisseder ve bu onun duygusal açıdan daha istikrarlı hissetmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir