Pamuklu nevresimler nasıl düzgün şekilde yıkanır? Özel ipuçları:

Etiket talimatlarını izleyin

Pamuklu yatak kumaşları gerçekten çeşitlidir. Bu nedenle üreticinin etiket üzerinde işaretlerle belirttiği talimatların kontrol edilmesi son derece önemlidir. Burada, onlara zarar vermeden yıkayabileceğiniz maksimum sıcaklığın yanı sıra ağartma, kurutma makinesi kullanma, ütüleme ve daha fazlası gibi ek talimatları göreceksiniz. İşaretler evrenseldir, ancak ne anlama geldiklerinden hala emin değilseniz, onlar hakkında internette bilgi arayın.

Nazik deterjanlar kullanın

İnce pamuklu yatak çarşaflarını yıkarken güçlü kimyasalların kullanılması hoş olmayan sonuçlara yol açabilir – malzeme sertleşebilir, rengini değiştirebilir, daha hızlı yıpranabilir. Bu nedenle yumuşak, yumuşak deterjanlar kullanmak iyidir. Bir yerde leke varsa, çamaşır makinesine deterjan koymak yerine sadece lekeye müdahale etmek en iyisidir.

Çarşafları ayrı yıkayın

Birçok ev hanımı çarşafları ve havluları birlikte yıkayıp kurutmayı sever. Ancak bu, çeşitli nedenlerden dolayı iyi bir fikir değildir. Her şeyden önce, çarşaflarınız muhtemelen havlulardan dolayı tüy alacaktır. İkincisi, yine pamuktan yapılmış olmasına rağmen havlu kumaş, çarşaflara göre çok daha fazla su emer. Her şeyi birlikte kurutursanız kurutucuda daha fazla zamana ihtiyaçları olacaktır. Sıcakta çok fazla zaman geçirildiğinde çarşaflar büzüşecek ve kırışacaktır.

Kıvrımlara dikkat edin

Pamuk oldukça kolay bir şekilde kırışıklık oluşturur ve bunlara dikkatli bir şekilde bakım yapmazsanız yatağınız her zaman hoş olmayan bir şekilde buruşmuş görünecektir. Bu nedenle program biter bitmez çarşafları çamaşır ve kurutma makinesinden çıkarmak iyi bir fikirdir. Elbette bunları gidermeye de karar verebilirsiniz. Eğer kumaş kaliteliyse ve çok iplik varsa işiniz çok uzun sürmez.

Çamaşır makinesini aşırı doldurmayın

Çamaşır makinesinin tamburunda ne kadar çok çamaşır varsa, hareket etmesi gereken yer de o kadar az olur, deterjanları iyice emer ve temiz suyla iyice durulanır. Sonuç olarak, çamaşır makinesindeki yalnızca çarşaflar değil, diğer tüm kumaşlar da yalnızca yetersiz yıkanıp durulanmakla kalmayacak, aynı zamanda önemli ölçüde daha sert kalacaktır. Bu nedenle nevresimlerinizi yıkarken tamburun kapasitesinin yalnızca 2/3’ü kadar doldurulmasına dikkat edin. Aynı şey kurutucu için de geçerlidir; aşırı yüklendiğinde iyi kurumaz ve kumaşları daha fazla buruşturur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir